Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Aktualności
wtorek, 09 marca 2021

Aktualności
Konkurs fotograficzny Canon #FreeYourStory. Do wygrania 30 zestawów sprzętowych i udział w warsztatach
poniedziałek, 14 września 2020 23:23    Drukuj Email

Każdego dnia użytkownicy mediów społecznościowych na całym świecie wymieniają się milionami zdjęć i filmów, poświęcając tym samym swój czas i energię na tworzenie kreatywnych treści. Prym w tym zakresie wiodą przedstawiciele Generacji Z i Millenialsi, czyli najmłodsze grupy wiekowe – aż 60% z nich przyznaje, że posiada aparat cyfrowy, a aż 45% określa siebie jako codziennych fotografów (z ang. snapshot photographers[1]).

Wspierając twórczość fotograficzną młodych pasjonatów, którzy za pomocą zdjęć dzielą się swoimi historiami na co dzień, Canon ogłasza konkurs fotograficzny #FreeYourStory, w którym do wygrania będzie 30 zestawów sprzętu fotograficznego (m.in. EOS M200 i Zoemini S) oraz – dla laureatów dwóch pierwszych miejsc – udział w warsztatach pod okiem ambasadorów Canon i niezależnych twórców. Warsztaty będą dotyczyły kompozycji zdjęcia i optymalnych ustawień sprzętowych w różnych sytuacjach, czyli elementów prowadzących do wypracowania doskonałego zdjęcia. Warsztaty zostaną przeprowadzone bezpośrednio lub wirtualnie.

Zgłoszenia konkursowe będą oceniane przez profesjonalnych twórców, w tym Michaela Graya, filmowca i twórcy internetowego, a także ambasadorów Canon – Wandę Martin i Ullę Lohmann. Głównymi kryteriami oceny będą kreatywność, siła przekazu oraz podejście do tematu-wyzwania:

$1·         SELFIE W LUSTRZE – Selfie w lustrze to jeden z najstarszych i najpopularniejszych stylów autoportretu w internetowej fotografii, spopularyzowany w mediach społecznościowych. Dzięki możliwości pokazania wszystkiego, od najnowszych trendów w ubiorach po szczęśliwe wspomnienia z przyjaciółmi, uczestnicy są zachęcani do wyróżniania się z tłumu.

$1·         WYMUSZONA PERSPEKTYWA – Złudzenia optyczne i zniekształcenia perspektywy mogą prowadzić do ciekawych efektów na zdjęciach. Korzystając z popularnych sztuczek możemy często stworzyć zupełnie nową rzeczywistość – dotykać słońca czy podtrzymywać Krzywą Wieżę w Pizie.

Dla tych, którzy szukają inspiracji do realizowania konkursowych wyzwań, uruchomiony zostanie #FreeYourStory Hub Web Canon z szeregiem interesujących treści, porad i wskazówek i przydatnych artykułów, ale też polecanych rozwiązań dla fotografów na każdym poziomie, od amatorów po entuzjastów.

Ambasador Canon i fotografka portretowa, Wanda Martin, komentuje: – „Ogromnie się cieszę, że będę brać udział w tym kreatywnym przedsięwzięciu, jako jurorka #FreeYourStory. Już nie mogę się doczekać prac konkursowych i historii opowiadanych obrazem przez uczestników – mam nadzieję, że liczba zgłoszeń przerośnie nasze oczekiwania”.

Ambasador Canon, fotoreporterka i dokumentalistka Ulla Lohmann komentuje: – „W zgłoszonych pracach najbardziej będę szukać obrazów nieco szalonych, które przykują moją uwagę, urzekają sposobem realizacji i zmuszają do przemyślenia. A zatem chwyć swój aparat i #FreeYourStory”.

Influencer Michael Gray (@mikevisuals) komentuje: „Konkurs Canon #FreeYourStory to świetna inicjatywa. Ja osobiście czekam na zdjęcia, które z jednej strony zatrzymają moją uwagę na dłużej , a z drugiej – będą odpowiadać na postawione zadania w sposób oryginalny. Warto pamiętać, że w konkursie nie ma znaczenia sprzęt, jakim wykonujemy zdjęcie. Kluczem jest tutaj kreatywność tworzonych treści. Weź aparat lub smartfon w dłoń i do dzieła! ”

Susie Donaldson Dyrektor ds. Marketingu ITCG w Canon Europe skomentowała: „W Canon naszym celem jest inspirowanie ludzi na każdym etapie ich fotograficznej podróży, od pierwszego kontaktu z aparatem do przejścia na zawodowstwo. Chcemy zachęcać wszystkich twórców i pasjonatów do rozwoju i doskonalenia umiejętności fotograficznych i wideo – narzędzi doskonałych do opowiadania większych historii. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć te pokłady kreatywności i oryginalności uczestników naszego konkursu, a zwycięskie kreacje – pokazać całemu światu za pośrednictwem Web Huba #FreeYourStory”.

Aby wziąć udział w konkursie Canon #FreeYourStory, odwiedź:
https://www.canon.pl/campaigns/free-your-story/photo-contest

Zgłoszenia można przesyłać do 21 września 2020 r.

Regulamin i warunki uczestnictwa:
https://www.canon.pl/campaigns/free-your-story/photo-contest/terms-and-conditions/

Canon - FreeYourStory

 

 

 


Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 
Canon zapowiada premierę nowej kamery filmowej w ramach Canon Vision – wirtualnej platformy eventowej, która wystartuje 24 września
poniedziałek, 14 września 2020 23:18    Drukuj Email

Firma Canon zapowiedziała, że szczegóły dotyczące nowej kamery filmowej ujawni za pośrednictwem Canon Vision – wirtualnej platformy eventowej, która zostanie uruchomiona w czwartek, 24 września br. o godzinie 14.00.

Nadawcy telewizyjni, operatorzy, niezależni twórcy filmowi oraz inni uczestnicy Canon Vision będą mogli dowiedzieć się więcej na temat premierowej kamery, a także poznać pełne portfolio produktów i rozwiązań Pro AV. Specjaliści ds. produktu oraz profesjonaliści z branży opowiedzą więcej o technologii. Będzie także można obejrzeć krótkie filmy.

Canon Vision odbędzie się 24 i 25 września. W programie m.in. sześć sesji na żywo, podczas których profesjonaliści z branży obrazowania dyskutować będą o wszystkim, co teraz ważne – o aktualnych wyzwaniach, nowych trendach w dziennikarstwie wideo, zagadnieniach związanych z postprodukcją czy przyszłością Nollywood. W ramach Canon Vision profesjonaliści będą także odpowiadać na pytania gości odwiedzających platformę.

 

Czwartek, 24 września

15:00 CEST

Elisa Iannacone:

Co dla mnie oznacza kamera w dziennikarstwie?

Elisa podzieli się wrażeniami z pracy z nową kamerą, a także z modelem XA55. Opowie, jak sprzęt wspiera ją w pracy „samotnego” operatora.

17:00 CEST

Jolade Olusanya:

Pierwsza produkcja zrealizowana nową kamerą Canon

Jolade zabierze nas za kulisy mini-dokumentu “Give this heart a pen” zrealizowanego za pomocą nowej kamery filmowej Canon.

 

Piątek, 25 września

10:00 CEST

Juan Luis Cabellos:

Jak pełna klatka wpływa na kinematografię?

Juan opowie o zaletach matrycy pełnoklatkowej na przykładzie EOS C500 Mark II oraz o harmonijnej współpracy z obiektywami Canon Sumire Prime.

 

12:00 CEST

Ollie Kenchington:

Pozytywny wpływ kamery EOS C300 Mark III na workflow

Ollie zdradzi, jak usprawnił swój workflow z kamerą EOS C300 Mark III.

 

14:00 CEST

Simeon Quarrie:

Jak nowe technologie wspierają niskobudżetowe produkcje?

Simeon opowie, jak technologie zastosowane w nowej kamerze Canon oraz w aparacie EOS R5 wspierają go podczas pracy, w każdych warunkach.

 

16:00 CEST

Daniel Ehimen:

Nollywood: trend i przyszłość

Daniel podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy z kamerami   serii Canon Cinema EOS na potrzeby produkcji nollywoodzkich.

 

 

Aby uzyskać pełen dostęp do platformy Canon Vision oraz poznać szczegółowy program wydarzeń należy zarejestrować się na dedykowanej stronie: https://www.canon.pl/pro/events/canon-vision/

 

Canon Vision – podsumowanie:

$1·         DATA: 24-25 września 2020

$1·         CZAS: od godziny14:00 CEST

$1·         MIEJSCE: platforma Canon Vision

$1·         Wystąpienia będą transmitowane tylko w języku angielskim

 

Canon Vision

 

Kamera filmowa

 

 

 

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 
Drukarki na piątkę. Najlepsze modele z portfolio Canon do szkolnych zadań
poniedziałek, 14 września 2020 23:06    Drukuj Email

Mimo tego, że część lekcji i innych zajęć szkolnych przeniosła się do świata cyfrowego, wciąż wiele aktywności związanych z edukacją wymaga materiałów drukowanych. Tylko czy nowoczesne drukarki to urządzenia służące wyłącznie do drukowania? Niezależnie od tego, czy chodzi o ostatnią pracę zaliczeniową, notatki z sesji grupowej czy skan projektu graficznego na seminarium – urządzenie wielofunkcyjne przydaje się do wielu szkolnych zastosowań, o których często zwyczajnie zapominamy. Nie wspominając już o uczniach i studentach kierunków artystycznych, dla których wysoka jakość i precyzyjne odwzorowanie kolorów na drukowanych zdjęciach (z wykorzystaniem często artystycznych nośników) jest wręcz kluczowe.

Jaki model urządzenia wybrać i na co zwrócić uwagę przeglądając specyfikację drukarki? Oto kilka modeli z portfolio Canon, które świetnie sprawdzą się jako podstawowe wyposażenie mieszkania lub pokoju w akademiku.

Oszczędne i uniwersalne, czyli do wszystkiego. Canon PIXMA G (MegaTank)

Kolorowe urządzenia z serii PIXMA MegaTank to wyjątkowo ekonomiczne w eksploatacji, wielofunkcyjne drukarki z funkcją skanowania i kopiowania. Dzięki samodzielnie uzupełnianym zbiornikom z atramentem otrzymujemy urządzenie, które z jednej strony jest oszczędne (nawet do 18 000 stron czarno-białych lub 7700 stron kolorowych na zestawie dołączonych buteleczek z tuszem) a z drugiej – dzięki funkcji automatycznego druku dwustronnego i pojemności ok. 350 arkuszy – pozwala wydrukować czy skopiować setki stron materiałów.

Uczniowie i studenci przyzwyczajeni do urządzeń mobilnych i łączności bezprzewodowej z pewnością docenią fakt, że raz podłączoną do sieci lokalnej lub Wi-Fi drukarkę można dalej obsługiwać bez kontaktu z urządzeniem. Łączność z Wi-Fi obsługują modele, takie jak m.in. PIXMA G5040, PIXMA G6040 czy PIXMA G7040. Podłączenie odbywa się za pomocą instalatora w Windows albo mobilnej aplikacji Canon PRINT. Po tej czynności można drukować lub skanować z dowolnego komputera w sieci lokalnej, a także z dowolnego smartfona lub tabletu z zainstalowaną aplikacją. Dodatkowo mamy do dyspozycji usługi AirPrint (iOS) i Mopria (Android), upraszczające korzystanie z funkcji druku, a w wybranych modelach – złącze Ethernet do stałego połączenia z siecią lokalną.

Profesjonalne grafiki na wyciągnięcie… kartki. Canon PIXMA TS

Artystyczne zacięcie serii PIXMA TS znane jest już od kilku lat z poprzednich modeli tej serii. Tak jak w innych urządzeniach, czarny tusz pigmentowy odpowiada tu za druk czytelnego tekstu, zaś pozostałe kolory CMYK służą do druku grafiki i zdjęć. Jakość jest bardzo wysoka, dokumenty na standardowym papierze i w zwykłej jakości wyglądają świetnie. Tekst jest ostry i wyraźny, a grafika ma nasycone kolory bez widocznego rastra. Również jakość zdjęć jest bardzo wysoka – jasne i ciemne fragmenty obrazu są dobrze odwzorowane.

Sama konfiguracja nowych urządzeń jest wyjątkowo prosta i intuicyjna – zajmuje zaledwie kilka minut. Dzięki temu nowe modele już po chwili można sparować ze smartfonem lub tabletem za pomocą aplikacji Canon PRINT. Jednak najwięcej możliwości urządzenia odkrywamy po podłączeniu do domowej sieci Wi-Fi. Wówczas możemy drukować gotowe dokumenty (szablony, łamigłówki etc.) z usługi Canon Creative Park Premium – to oczywiście w ramach rozluźnienia i oderwania się od szkolnej codzienności. PIXMA TS jednak świetnie współpracuje z popularnymi platformami do przechowywania dokumentów, których obsługa jest teraz wyjątkowo intuicyjna.

Po zalogowaniu się do OneDrive, Dropboksa czy Dysku Google możemy drukować dokumenty bezpośrednio z chmury, a także wysyłać tam skany. Wśród obsługiwanych aplikacji jest także Facebook, Instagram oraz Evernote. Natomiast po rejestracji w usłudze Google Cloud Print można drukować z dowolnego miejsca na świecie, a także udostępniać drukarkę innym osobom, np. członkom zespołu, z którymi aktualnie pracujemy nad danym projektem. Proste? Oczywiście!

Za jakość i trwałość zdjęć w modelach z serii PIXMA TS (TS8350, TS6350, TS5350 czy TS3350) odpowiada technologia atramentów ChromaLife100, która wydłuża żywotność drukowanych obrazów nawet do 100 lat.

Zawsze tam

Urządzenia z serii Canon PIXMA G i TS są idealnym rozwiązaniem dla środowisk, w których zużycie papieru i atramentu jest ponadprzeciętne, ale też takich, w których jeszcze nie mówimy o wykorzystaniu na skalę przemysłową. Kiedyś marzeniem było kupienie dobrego urządzenia wielofunkcyjnego, którego koszty eksploatacji byłyby bardzo niskie. Dziś, gdy możemy wybrać na przykład któryś z opisywanych modeli Canon, taki zakup jest czymś zdecydowanie wartym uwagi.

Canon PIXMA TS6350

Canon-PIXMA-G7040

Canon PIXMA G5040Canon PIXMA G5040

Canon PIXMA G7040

Canon PIXMA TS8350

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 
Canon EOS R5: nowy firmware 1.1.0 i zapowiedź kolejnych aktualizacji dla EOS-1D X Mark III i EOS R5
poniedziałek, 14 września 2020 22:53    Drukuj Email

Canon wprowadza pierwszą aktualizację oprogramowania dla aparatu EOS R5. Firmware w wersji 1.1.0[i] będzie dostępny bezpłatnie na stronach Canon już od 27 sierpnia.

Najważniejsze zmiany dotyczą usprawnienia wskaźników temperatury aparatu oraz kontroli czasu nagrywania w trybie filmowym. Aktualizacja nie wyłącza domyślnie systemu kontroli przegrzewania (overheat control) podczas korzystania z zewnętrznego monitora/recordera, jak również poprawia dokładność wyświetlania pozostałego czasu nagrywania w sytuacjach, gdy aparat jest często włączany i wyłączany pomiędzy rejestrowaniem krótkich ujęć. Zmiany te pomogą wydłużyć efektywny czas nagrywania wideo w zależności od sytuacji.

EOS R5 to hybrydowy aparat przeznaczony dla profesjonalnych fotografów i twórców wideo, który może służyć także jako kamera B do profesjonalnych produkcji filmowych (zgodność systemowa z kamerami Cinema EOS). Konstrukcja aparatu (opracowana na bazie aparatów serii EOS 5D) jest trwała i odporna na trudne warunki atmosferyczne, a wymiary i waga – ograniczone do minimum dla wygody użytkowników. Ogromne możliwości fotograficzne i filmowe oraz znakomite uszczelnienie korpusu, przy jednoczesnej redukcji wymiarów do bardzo kompaktowego, poręcznego body, wymagało zastosowania systemu pasywnego chłodzenia zamiast wentylatora w aparacie. Ponieważ ciepło jest generowane w trybie czuwania i podczas nagrywania wideo, wprowadziliśmy limity czasu dla nagrywania w parametrach, które wymagają największej ilości przetwarzania danych. Ograniczenia te powstały w oparciu o szereg czynników, w tym temperaturę wewnętrzną i zewnętrzną kamery oraz użytkowanie i ustawienia nagrywania aparatu.

Richard Shepherd, Pro Product Marketing Senior Manager, komentuje: „Odkąd w lipcu ogłosiliśmy zapowiadaną premierę aparatu EOS R5, odzew ze strony fotografów i twórców wideo przerósł nasze oczekiwania, szczególnie pod kątem nowego systemu autofokusa oraz jakość zdjęć i nagrań wideo. Jednocześnie jesteśmy pod wrażeniem już zrealizowanych na EOS R5 zdjęć i filmów, które są systematycznie publikowane. Popyt na nowe produkty jest ogromny i robimy wszystko co w naszej mocy, aby możliwie najszybciej dostarczyć kolejne partie produktu do rąk użytkowników.

„Z uwagą wsłuchujemy się także w opinie na temat funkcjonalności wymagających dalszego udoskonalenia EOS R5. Dlatego też będziemy na bieżąco informować o nadchodzących zmianach i usprawnieniach, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych najbardziej wymagających twórców. W udostępnionej dziś aktualizacji uwzględniliśmy część z nich, w tym niektóre dotyczące czasu filmowania”.

Oprócz nowego firmware’u 1.1.0 dla EOS R5, Canon pracuje też nad kolejnymi aktualizacjami dla aparatów EOS-1D X Mark III i EOS R5. Zapowiadane zmiany będą dotyczyć m.in. wybranych funkcji nagrywania wideo:

EOS-1D X Mark III

  • Canon Log 3
  • Opcja niższego bit rate’u dla wideo 5.5K RAW
  • Opcja niższego bit rate’u dla wideo dla wszystkich trybów wideo IPB

EOS R5

  • Canon Log 3
  • Opcja niższego bit rate’u dla wideo 8K RAW
  • Opcja niższego bit rate’u dla wideo dla wszystkich trybów wideo IPB
  • Opcja nagrywania w 119.88 kl./s w Full HD (1080p)

These updates will be available free of charge from the Canon Europe support website in the future. Firmware updates for the EOS R6 are also currently in development, including the fixes found in EOS R5 version 1.1.0 firmware.

Aktualizacje będą dostępne bezpłatnie na stronie pomocy technicznej Canon Europe. Aktualizacje oprogramowania dla aparatu EOS R6 są również obecnie opracowywane i obejmują usprawnienia także względem oprogramowania w wersji 1.1.0 dla EOS R5.

Więcej informacji na temat EOS R5 oraz najnowsze aktualizacje dostępne są:

https://www.canon.pl/support/consumer_products/products/cameras/digital_slr/eos-r5.html


[i]EOS R5 firmware 1.1.0 – Pełna lista aktualizacji:

$11.       [Overheat control: on / Kontrola przegrzewania: włączone] – powiadomienie jest wyświetlane podczas korzystania z zewnętrznego monitora/rekordera via HDMI.

$12.       Usprawniono działanie stabilizacji optycznej w wybranych obiektywach RF podczas korzystania z trybu filmowego.

$13.       Poprawiono błąd związany z wyświetlaniem opcji „Slow Synchro” (dotyczy menu w języku angielskim).

$14.       Poprawiono błąd w pisowni opcji ustawień łączności (dotyczy menu w języku koreańskim).

$15.       Poprawiono wydajność transmisji danych via FTP.

$16.       Poprawiono zjawisko nieco opóźnionego odczytu kart pamięci (dotyczyło wybranych kart CFexpress).

$17.       Poprawiono dokładność wyświetlanego czasu nagrywania podczas serii krótkich ujęć (gdy aparat jest często wyłączany/włączany); dotyczy nagrywania w temperaturze pokojowej.

$18.       Poprawiono dokładność wyświetlanego czasu nagrywania w sytuacjach, gdy data/godzina/strefa czasowa nie były ustawione prawidłowo.

Canon EOS R5

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 
Festiwal fotoreportażu Visa pour l’Image 2020
poniedziałek, 14 września 2020 22:45    Drukuj Email

Już po raz 31. Canon jest oficjalnym partnerem międzynarodowego festiwalu fotografii reportażowej – Visa pour l’image. Odbywające się w dniach 29 sierpnia – 5 września 2020 wydarzenie skupia liczne inicjatywy poświęcone tej dziedzinie fotografii – od warsztatów studenckich przez wystawy po spotkania z profesjonalistami. Jak co roku podczas festiwalu, Canon patronuje również konkursom wspierającym młodych twórców w realizacji ich ambitnych projektów fotograficzno-filmowych – Canon Female Photojournalist Grant, Canon Student Development Programme oraz Canon Video Grant. W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z zachowaniem społecznego dystansu, część wystaw festiwalowych odbędzie się stacjonarnie we francuskim Perpignan, część zaś – tak jak spotkania autorskie, przegląd portfolio, wybrane screeningi czy gala laureatów – odbędą się wirtualnie w ramach spotkań online.

 

Opowiadanie historii obrazem

W tym roku rusza już czwarta edycja Programu Studenckiego Canon, skierowanego do osób chcących rozwijać swój warsztat właśnie w dziedzinie fotografii reportażowej. Trwający od 1 do 5 września – po raz pierwszy w formie cyfrowej – cykl spotkań z udziałem ponad 220 studentów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki ma na celu podniesienie ich umiejętności i rozwój warsztatu poprzez kontakt z mentorami – zawodowymi fotoreporterami, dziennikarzami i przedstawicielami agencji fotograficznych. W przygotowanej przez organizatorów serii webinarów i przeglądów portfolio udział weźmie aż 24 profesjonalnych fotografów, w tym ambasadorowie Canon, m.in. Muhammed Muheisen, Aïda Muluneh i Magnus Wennman. Wśród prowadzących będą też znani fotoedytorzy i kuratorowie poszczególnych sesji – Sarah Leen, Kathy Ryan, Monica Allende, Nicolas Jimenez, Olivier Laurent, Whitney Richardson, Lekgetho Makola, Ekow Eshun i Bonnie Briant. Na zakończenie, wybrane prace studentów zostaną umieszczone w limitowanej książce fotograficznej, która zostanie opublikowana jeszcze w tym roku.

 

Z nadzieją w przyszłość

Również od 1 września, w ramach Programu Studenckiego Canon, dla wszystkich akredytowanych uczestników festiwalu prowadzone będą otwarte wykłady online poświęcone fotografii. Prowadzone przez światowej sławy fotografów spotkania dotyczyć będą wyzwań, przed którymi stoi fotografia prasowa, ale z naciskiem na zmiany społeczne, jakie zachodzą na naszych oczach. Pierwszą prelekcję wygłosi były stypendysta Guggenheima, Jason Eskenazi, na temat „Revisiting the Americans”. Kolejnymi mówcami będą m.in. założyciel Visa pour l'Image Jean-François Leroy, Gaia Tripoli z The New York Times, legendarny fotograf Sebastião Salgado i jeden z najbardziej wpływowych fotografów muzycznych i portretowych oraz reżyser filmowy Anton Corbijn. Podczas dyskusji panelowej poruszony zostanie również temat sytuacji czarnoskórych fotografów i fotoreporterów oraz, reprezentujących mniejszości, młodych, utalentowanych fotografów – wszystko w kontekście wyzwań, z jakimi borykają się zarówno doświadczeni przedstawiciele branży, jak i reprezentanci młodego pokolenia twórców, chcący przebić się ze swoimi projektami do szerszej publiczności.

 

Fotoreportaż jest kobietą

W tym roku mija również 20. rocznica stypendium w ramach Female Photojournalist Grant przyznanego przez Canon i Visa pour l’Image, w uznaniu za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój fotoreportażu kobiecego. Tegoroczna laureatka, turecka fotografka Sabiha Çimen, otrzyma grant w wysokości 8 000 euro na realizację projektu „Hafiz: Guardians of the Qur'an”. To projekt poświęcony 1500-letniej muzułmańskiej tradycji, w której młode (8-17-letnie) dziewczynki od wczesnych lat szkolnych uczą się na pamięć 6236 wersetów świętej księgi Koranu, za co nadawany jest im honorowy tytuł „Hafiz” (z arab. Opiekun, Strzegący, Zachowujący w pamięci).

 

W ramach sekcji poświęconej kobietom w fotoreportażu, swój wykład będzie miała również ubiegłoroczna laureatka stypendium Canon Female Photojournalist Grant i członkini Agencji Fotograficznej VII – Anush Babajanyan. Zdjęcia ze swojego projektu „A Troubled Home” będzie prezentować zarówno w formie wystawy w Couvent des Minimes w Perpignan (w całości wyprodukowanej przez Canon), jak również w formie online. Bohaterami projektu Anush są wielodzietne rodziny Ormian z południowego Kaukazu, w którym rząd aktywnie wspiera wzrost populacji tej grupy etnicznej. Punktem wyjścia całego projektu Anush był wybuch Wojny Czterodniowej w 2016 r. i nietypowe zjawisko wzrostu populacji Ormiańskich rodzin w regionie.

 

Inauguracyjny grant wideo firmy Canon

Tegoroczna edycja Visa pour l'Image 2020 to także premierowy pokaz zwycięskiego projektu w ramach kategorii Canon Video Grant. Laureatem nagrody został francusko-szwajcarski fotograf, filmowiec i dziennikarz śledczy Michaël Zumstein. Za zwycięski projekt otrzyma on grant w wysokości 8 000 euro oraz długoterminowe wypożyczenie sprzętu filmowego Canon do realizacji kolejnego krótkometrażowego dokumentu „Bangui la coquette” na temat kulisów wyborów Miss Republiki Środkowoafrykańskiej. Premiera filmu odbędzie się podczas przyszłorocznej edycji festiwalu w 2021 roku.

 

Wystawa poświęcona pandemii

Praca zbiorowa The Pandemic – prezentująca zdjęcia fotografów z całego świata – dokumentuje największą globalną pandemię czasów nowożytnych i najważniejszy medialny temat roku – COVID-19. Wystawa zbiorowa, która obejmować będzie m.in. znane z przejmującego reportażu Fabio Bucciarellego dla The New York Times intymne zdjęcia z ogarniętych pandemią Włoch, odbędzie się w Couvent des Minimes w Perpignan oraz w formie spotkania online, za pośrednictwem Canon Digital Lounge.

 

Więcej informacji na temat inicjatyw Canon podczas Visa pour I’Image:

www.canon.pl/pro/events/visa-pour-l-image

 

 

Canon - Visa pour lImage 2020

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 
Grand Press Photo 2020 - Laureaci
sobota, 15 sierpnia 2020 16:51    Drukuj Email

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2020 wygrał Jacek Szydłowski. Zdjęcie Roku jego autorstwa przedstawia lekarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie na dyżurze w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.  Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł, a  jego zdjęcie wykonane 23 marca, zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymali po 1 tys. zł, drugich miejsc – po 700 zł, a trzecich miejsc i wyróżnieni – po 500 zł.Partner kategorii Życie codzienne – firma Provident Polska – przyznała własną nagrodę w wysokości 3 tys. zł, a w Young Poland partner kategorii, firma OPPO Polska, nagrodziła laureatów smartfonami z najnowszej serii OPPO Reno 3.W tym roku po raz pierwszy nagrodzono też najlepsze zdjęcie wybierane w głosowaniu internetowym spośród grupy zdjęć pojedynczych i fotoreportaży. Partner kategorii, Onet, ufundował nagrodę w wysokości 2 tys. zł. Zwycięzca Photo Book of The Year 2019 otrzymał 1 tys. zł.

Grand Press Photo organizują magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Konkurs przeznaczony jest dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

 

ZDJĘCIE ROKU

01

Autor: Jacek Szydłowski, „Dziennik Wschodni”
Lekarka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii WYDARZENIA

01

Autor: Jacek Szydłowski, „Dziennik Wschodni”
Lekarka z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie podczas dyżuru w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii WYDARZENIA

02

Autor: Jakub Gruca, Agencja Fotograficzna FokusMedia
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Zakliczyna.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii WYDARZENIA

03

Autor: Adam Stępnicki, MM Studio
Po przerwaniu przez policję blokady Parady Równości w Białymstoku dwaj mężczyźni trzymają baner z napisem „Mama i Tata największym skarbem świata”

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

04

Autor: Joanna Mrówka, Agencja Forum
Zabawa dzieci w Indiach, gdzie 65 proc. mężczyzn uważa, że przemoc wobec kobiet jest dozwolona.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

05

Autor: Mirosław Pieślak, dla „Faktu”
9-letni Wojtek z Gdańska zgłasza się do odpowiedzi podczas interaktywnej lekcji.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

06

Autor: Iwona Weiss, dla „Foto Kuriera”
Czas na sen – bliskość z ojcem, którego czasem brak, gdyż często podróżuje do swojej ojczyzny, Indii.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii LUDZIE

07

Autor: Anna Lewańska, „Gazeta Wyborcza”
90-letnia pani Anna jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej „Welonki”. Pływają we własnoręcznie uszytych czepkach.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii LUDZIE

08

Autor: Grzegorz Press
Wnuk w czasie pandemii składa życzenia babci z okazji jej 80. urodzin.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii LUDZIE

09

Autor: Damian Wolak, Brzeg24.pl, „Panorama Powiatu”
Mieszkańcy opolskiego głosują przeciw fermie bydła.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii SPORT

10

Autor: Aleksandra Szmigiel, Agencja Reporter
Zawodniczka Clare Cryan czeka na swoją kolej, patrząc na skok do wody Yasmin Harper, koleżanki z reprezentacji.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii SPORT

11

Autor: Paweł Frenczak
Trening zapaśniczy zawodników z Rio Grappling Club.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii SPORT

12

Autor: Marcin Zieliński
Mężczyźni grają w szachy w domu handlowym Feniks we Wrocławiu.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

13

Autor: Michał Dyjuk, Agencja Forum
Mieszkańcy Woli Wydrzynej podczas meczu piłkarskiego na boisku w miejscu wyschniętego jeziorka, niedaleko kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

14

Autor: Grażyna Makara, „Tygodnik Powszechny”
Rodzinna kolacja w restauracji w Maladze przerwana przez sztorm na morzu.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

15

Autor: Maciej Jabłoński, F-11 Studio
Płynący statkiem na rzece Li w Chinach robią zdjęcia rewersowi banknotu, na którym widnieje to samo co za burtą.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

16

Autor: Adam Burakowski, Agencja Reporter
Dziewczynka zwiedzająca wystawę „Strajk” w Zachęcie.

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

17

Autor: Marcin Maziej, Rita Baum
W trakcie pandemii wrocławski muzyk Tomasz Krajewski wystąpił na swoim balkonie.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

18

Autor: Agnieszka Wanat, European Network Remembrance and Solidarity, Niemcy, Brema.
Uczniowie z grupy muzycznej we wnętrzu bunkra okrętów podwodnych Valentin w ramach projektu Sound in the Silence.

 

Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii PORTRET

19

Autor: Tomasz Kaczor, dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów »Gazety Wyborczej«”
Ewa, 15-letnia Ormianka obudziła się po ośmiu miesiącach katatonii wywołanej przez syndrom rezygnacji. Siedzi na wózku inwalidzkim otoczona ramionami rodziców. Wciąż grozi im deportacja do Armenii.

 

Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii PORTRET

20

Autor: Beata Zawrzel, Agencja Reporter
W rocznicę śmierci cadyka Dawida Bidermana chasydzi z całego świata przyjeżdżają do Lelowa.

 

Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii PORTRET

21

Autor: Mateusz Skwarczek, Agencja Gazeta
Marek i Michał Koterscy podczas sesji dla „Logo”.

 

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii WYDARZENIA

22

Autor: Witold Dobrowolski, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
Protesty w Hongkongu zapoczątkowane w czerwcu 2019 roku jako opór obywatelski przeciwko projektowi ustawy ekstradycyjnej do Chińskiej Republiki Ludowej przemieniły się w masowy ruch społeczny. Brutalność funkcjonariuszy wobec demonstrantów i dziennikarzy spotkała się z eskalacją i fizycznym oporem ze strony najbardziej zdeterminowanej grupy protestujących: uczniów szkół średnich i studentów. Do stycznia 2020 roku 2,5 tys. osób zostało rannych, ponad 7 tys. zatrzymanych, a co najmniej dwie osoby zginęły.

 

Fotoreportaż - II miejsce w kategorii WYDARZENIA

23

Autor: Piotr Zwarycz
Wieczorem 4 grudnia 2019 roku doszło do wybuchu gazu w trzykondygnacyjnym domu w Szczyrku, po tym jak firma budowlana, doprowadzając prąd do sąsiedniej działki, użyła metody podziemnego przewiertu. Gaz z uszkodzonej rury zebrał się pod budynkiem, w wyniku czego zginęła niemal cała trzypokoleniowa rodzina. Ratownicy znaleźli w gruzach ciała ośmiu osób, w tym czworga dzieci.

 

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

24

Autor: Katarzyna Piechowicz dla „Dużego Formatu. Magazynu reporterów Gazety Wyborczej”
Fotoreportaż powstał w jednym ze śląskich domów dla seniorów, gdzie ludzie u kresu życia są pozostawieni sam na sam ze swoją samotnością. Borykają się z utratą bliskich, brakiem samodzielności utratą poczucia bezpieczeństwa. Na niektóre z tych problemów nie mamy wpływu, ale poczuciu izolacji i bycia niepotrzebnym możemy przeciwdziałać.

 

Fotoreportaż - II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

25

Autor: Tomasz Lazar, freelancer
Od 11 marca br., gdy WHO ogłosiło pandemię COVID-19, życie codzienne w Polsce zaczęło się zmieniać. Wśród warszawiaków pojawił się strach, a wraz z nim pojawiła się pustka.

 

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii LUDZIE

26

Autor: Bartłomiej Busz, Oficyna Wydawnicza Kulawiak
Ukraiński songwriter Sasha Boole gra amerykański folk country. Przez ostatnie cztery lata koncertował w klubach, na festiwalach oraz nietypowych miejscach całej Europy.

 

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

27

Autor: Jędrzej Nowicki, „Gazeta Wyborcza”
Ende Gelande to ruch założony przez niemieckich aktywistów ekologicznych, skupiający się na próbach zatrzymania wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową. Fotografie powstały na terenie największej w Europie kopalni węgla brunatnego – Garzweiler. Aktywiści zablokowali wydobycie węgla w kopalni na cały dzień.

 

Fotoreportaż - II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

28

Autor: Jędrzej Nowicki, „Gazeta Wyborcza”
Kopalnia odkrywkowa funkcjonuje w okolicach Konina od lat 40. XX wieku. Cały region zbudował na górnictwie swoją tożsamość. Dziś, w epoce odnawialnych źródeł energii, kopalnie węglowe są powoli wygaszane.

 

Fotoreportaż - I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

29

Autor: Monika Krzyszkowska, kolektyw Un-posed
Widzowie teatralni skupiają się na tym, co dzieje się na scenie. Podziwiając grę aktorów, kostiumy i dekoracje, często nie wiemy, że za spektakularnymi efektami kryje się praca mnóstwa osób na zapleczu.

 

Fotoreportaż - II miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

30

Autor: Jakub Porzycki, „Gazeta Wyborcza Kraków”
Co roku ortodoksyjni Żydzi z różnych zakątków świata przyjeżdżają do Lelowa na Śląsku, do grobu Cadyka Dawida Bidermana. Podczas kilku dni modlą się, tańczą i śpiewają.

 

Young Poland - nagroda główna w kategorii ZDJĘCIE POJEDYNCZE

31

Autor: Adam Kurlanc, Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie
Demonstrantka wynoszona przez oddziały policji z ronda De Gaulle'a.

 

Young Poland - nagroda główna w kategorii FOTOREPORTAŻ

32

Autor: Piotr Szewczyk, Uniwersytet Warszawski
Tematem cyklu jest proces powolnego zanikania wsi. Bohaterką jest Małgosia, 14-letnia dziewczynka mieszkająca we wsi Rataje.

 

Young Poland - wyróżnienie w kategorii FOTOREPORTAŻ

33

Autor: Katarzyna Ślesińska, Akademia Fotografii w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński
„Psińco” w gwarze śląskiej oznacza „nic”. Fotografowałam poniemieckie wioski w województwie opolskim, większość młodych stąd wyjechała, wiele domów stoi opuszczonych.

 

https://grandpressphoto.pl/grand-press-photo-2020/ 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 
Najlepsze zdjęcia. World Press Photo 2020
sobota, 15 sierpnia 2020 14:38    Drukuj Email

World Press Photo to najbardziej znany i prestiżowy konkurs fotograficzny na świecie. W 63. edycji wzięło udział 73 996 zdjęć, autorstwa 4282 fotografów. Z tego grona jury wybrało 44 najlepsze kadry. Konkurs został podzielony na 8 kategorii: problemy współczesne, środowisko, wiadomości ogólne, projekty długoterminowe, natura, portrety, sport, aktualności. Fotografie oceniało 17 członków jury, a grupie tej przewodził Lekgetho Makola.

01-Demonstracja w Chartum, stolicy Sudanu.

 Zdjęcie roku World Press Photo. Autor: Yasuyoshi Chiba dla Agence France-Presse. Demonstracja w Chartum, stolicy Sudanu.

Demonstracja w Chartum, stolicy Sudanu.

 

02

 1 miejsce w kategorii Portrety. Autor: Tomek Kaczor dla Dużego Formatu.

Ewa, 15-letnia Ormianka, która została wybudzona ze stanu katatonicznego będącego skutkiem tzw. syndromu rezygnacji, w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.

 

03

 Reportaż roku. Autor: Romain Laurendeau

Młody człowiek przyciągnął publiczność, eksperymentując z trąbką w przypominającej klimatem Francję dzielnicy Bab el-Oued w Algierze. Nikt nie wie, jak grać na tym instrumencie.

 

04

 Sprawy współczesne, portret, 1 miejsce. Autor: Nikita Teryoshin.

Przedsiębiorca chowa wyrzutniki granatów na zakończenie dnia targowego podczas Międzynarodowej Wystawy i Konferencji Obronności IDEX w Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

05

Sprawy współczesne, portret, 3 miejsce. Autor: Mark Peterson, Redux Pictures.

Członkowie nazistowskiej grupy Shield Wall Network obchodzą urodziny Hitlera na jeziorze Daranelle w Arkansas w USA.

 

6

Sprawy współczesne, historie, 1 miejsce. Autor: Lorenzo Tugnoli Contrasto dla Washington Post.

Talibski wojownik w Afganistanie.

 

07

Sprawy współczesne, historie, 2 miejsce. Autor: Steve Winter dla National Geographic.

Kevin Antle i jego zespół pozują na basenie, w którym robią pokaz tygrysów w plażowym safari w Karolinie Południowej w USA. Turyści płacą po 399 USD za osobę, żeby wziąć udział w porannym zwiedzaniu, podczas którego bawią się z tygrysiątkami.

 

08

Środowisko, 1 miejsce. Autor: Esther Horvath dla The New York Times.

Samica niedźwiedzia polarnego z młodym w pobliżu ekwipunku naukowców z Polarstern, statku, który jest częścią ekspedycji naukowej badającej konsekwencje zmian klimatycznych na Arktyce.

 

09

Środowisko, historie, 3 miejsce. Autor: Katie Orlinsky dla National Geographic.

Kenyon Kassaiuli, Jonah Andy, Larry Charles i Reese John przechodzą przez zalany chodnik w Newtok na Alasce w drodze na polowanie na ptaki. Ich wioska gwałtownie tonie i się kurczy w związku z ociepleniem klimatu, rozmrażaniem wiecznej zmarzliny i erozją.

 

10

Wiadomości ogólne, portrety, 3 miejsce. Autor: Ricardo García dla Vilanova.

Mężczyzna stracił przytomność po użyciu przez siły rządowe gazu łzawiącego podczas protestu w Bagdadzie w Iraku.

 

11

Wiadomości ogólne, historie, 1 miejsce. Autor: Nicolas Asfouri dla Agence France-Presse.

Hongkong, ludzie gromadzą się, by odśpiewać „Glory to Hong Kong”, nieoficjalny hymn protestujących.

 

12

Wiadomości ogólne, historie, 2 miejsce. Autor: Fabio Bucciarelli dla L’Espresso.

Kobiety w Santiago w Chile, przedstawiają „Un Violador en tu Camino” (gwałciciel na twojej drodze), protest-song, który stał się viralem i jest śpiewany w całej Ameryce Południowej.

 

13

Projekty długoterminowe, historie, 2 miejsce. Autor: Sabiha Çimen

Uczniowie na boisku szkoły Qur’an w Istambule w Turcji.

 

14

Natura, portrety, 1 miejsce. Autor: Alain Schroeder.

Ciało miesięcznej samicy orangutana na macie chirurgicznej zespołu ratowników w pobliżu Subulussalam na Sumatrze w Indonezji. Mała umarła chwilę po tym, jak została znaleziona z ranną matką na plantacji palm olejowych.

 

15

Natura, portrety, 2 miejsce. Autor: Alejandro Prieto.

Kukawka srokata (ang. roadrunner) przy murze dzielącym USA i Meksyk w Naco w Arizonie.

 

16

Portrety, 3 miejsce. Autor: Alon Skuy dla Sunday Times.

Profesjonalny tancerz Musa Motha, Newtown w Johannesburgu w Południowej Afryce. Musa marzył o karierze piłkarskiej, ale w wieku 11 lat zdiagnozowano u niego raka, w wyniku którego amputowano mu nogę. Obecnie tańczy w Vuyani Dance Theatre.

 

17

Sport, reportaż, 2 miejsce. Autor: Olivier Papegnies.

Bélassé Tchari (z lewej), w Gouandé, w Beninie, wstaje co rano do pracy na polu, żeby wykarmić siódemkę dzieci. Pracuje ciężko, żeby Virginie i jej dwie siostry skończyły liceum, zachęca córki do piłkarskich treningów.

 

218

Bieżące informacje, portrety, 1 miejsce. Autor: Farouk Batiche dla Deutsche Presse-Agentur.

Studenci przepychają się z policjantami podczas antyrządowej demonstracji w Algierze, stolicy Algierii.

 

19

Bieżące informacje, portrety, 3 miejsce. Autor: Ramon Espinosa dla Associated Press.

Wolontariusze wzdłuż zalanej drogi we Freeport na Bahamach po przejściu huraganu Dorian.

 

20

Bieżące informacje, reportaż, 1 miejsce. Autor: Mulugeta Ayene dla Associated Press

Krewni ofiary lotu ET302, w którym rozbił się samolot Ethiopian Airlines, na miejscu katastrofy w pobliżu Addis Abeby w Etiopii.

 

https://www.worldpressphoto.org/collection/photocontest/winners/2020 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 


Strona 1 z 18