Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Polecamy Nowe książki HISTORIA FOTOGRAFII - nowa publikacja Wydawnictwa Arkady
piątek, 07 maja 2021

HISTORIA FOTOGRAFII - nowa publikacja Wydawnictwa Arkady
poniedziałek, 22 września 2014 22:55    Drukuj Email

Nakładem Wydawnictwa ARKADY ukazała się na rynku nowa pozycja wydawnicza o tematyce fotograficznej - ,,Historia Fotografii''. Jest to polska edycja pracy zbiorowej ,,Photography. The Whole Story'' pod redakcją naukową Juliet Hacking. 

Książka ukazuje ewolucję twórczości fotograficznej epoka za epoką, a szczegółowe kalendaria zarysowują szersze tło kulturalne i historyczne. ,,Historia Fotografii'' to hołd dla najpiękniejszych, najważniejszych i najbardziej inspirujących fotografii. Książka rozpoczyna się spojrzeniem na fotografię w kontekście przemian społecznych i kulturowych zachodzących na świecie od czasów jej powstania. 

Ilustrowane, wnikliwe eseje obejmują każdy gatunek fotograficzny. Od wczesnych portretów i tableaux po zmodyfikowane cyfrowo zdjęcia, powstałe w ułamku sekundy fotografie sportowe i współczesną fotografię konceptualną. Idee najważniejszych fotografów i ich dzieła zostają przeanalizowane pod kątem motywacji i celów twórców oraz przenikania się wpływów artystycznych.

Uzupełnieniem każdego eseju są szczegółowe analizy najważniejszych prac reprezentujących cechy charakterystyczne opisywanych epok i nurtów. Wybrane fragmenty zdjęć brane są pod lupę, co pozwala przyjrzeć się zastosowaniu koloru, metaforom wizualnym, niezwykłym zabiegom kompozycyjnym i innowacjom technicznym. Dzięki temu możliwe staje się lepsze zrozumienie znaczenia prezentowanych prac. 

David Campany w swojej przedmowie pisze: ,,Fotografia ma moc poruszania odbiorcy, interesując się nią, czujemy się zaskoczeni w pewnej rzeczywistości - mamy możliwość przeniesienia się w te aspekty przeszłości i teraźniejszości, których dotknęła i które przemieniła''.

historia-fotografii-juliet-hacking

HISTORIA FOTOGRAFII
Spis treści:

  • Przedmowa - David Campany
  • Wprowadzenie
  • Okres eksperymentalny 1826-1855
  • Fotografia użytkowa i artystyczna 1856-1899
  • Fotografia i nowoczesność 1900-1945
  • Od czasów powojennych do społeczeństwa permisywnego 1946-1976
  • Od postmodernizmu do globalizacji 1977 - czasy obecne

Wydawnictwo: Arkady, wrzesień 2014
ISBN 978-83-213-4841-4
Liczba stron: 576
Oprawa twarda
Wymiary: 170 x 240 mm
Redaktor: Juliet Hacking

 

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież